Paní Jana je energická, akční žena plná nápadů, která má ráda svoji práci, protože v ní vidí smysl a potenciál. Pracuje jako:
Mnoho lidí má jen mlhavou představu, co taková práce obnáší.
Kromě pomoci v oblasti hygieny, stravování, chodu domácností, obstarávání osobních záležitostí musí Jana zajistit i vzdělávací a aktivizační činnosti a to takové, které DÁVAJÍ SMYSL, MAJÍ HLAVU A PATU a JSOU NA ÚROVNI.
„Musí“?, říkáte si. Ano, pokud má být služba poskytnutá dle zákona. Ale pokud najdete zaměstnance, který navíc CHCE, UMÍ A ZNÁ, je to ohromná výhra a pro klienta příležitost mít vedle sebe skvělého parťáka a pomocníka.
Paní Jana to dobře ví, proto se sama nadále vzdělává a rozvijí svůj potenciál. Účastní se kurzů, které ji v práci s klientem mohou pomoci, a díky tomu má co nabídnout. Navíc ji seberozvoj ohromně baví.
Vzdělává se i jako trenérka paměti a kognitivních schopností. Trénink paměti a kognice je jeden z hlavních pilířů aktivizace seniorů. Paní Jana si plně uvědomuje, že procvičování paměti je pro klienty důležité.
Ke své práci trenérky využívá nejen vlastní nápady, které společně doma s manželem vyrábějí, ale také MATERIÁLY A PRACOVNÍ LISTY Z NAŠÍ DÍLNY PROCVIČUJ PAMĚŤ, jejichž autorkou je MONA.
Například při domácí aktivizaci seniorku velmi bavilo cvičení LEDOVÁ ZIMA a VLOČKY V KRAJINĚ, kde si procvičila hned několik kognitivních dovedností.
Paní Jana také využila u seniorky paní Roswity k procvičování gnostické funkce, v tomto případě SLUCHU, poslechové cvičení NA JAKÉM MÍSTĚ?. Taktéž vytvořené MONOU z PROCVIČUJ PAMĚŤ.
Kliknutím na odkaz si takové cvičení můžete vyzkoušet a dozvědět se více.
Poslechové cvičení Jana také využila i u ležícího seniora, kterému zpestřila při základní péči o něj stereotypní chvíli. Senior byl cvičením zaujatý a mnohé zvuky uhodl. Jak přínosné zapojit trénink smyslového vnímání do běžné péče.
Paní Jana je nápaditá a ví, že zapojit klienta také do kreativní činnosti znamená procvičovat několik aktivizačních činností najednou.
Seniorka paní Věra s Janou vyrobily pro děti drobné dárečky s početním úkolem, barevnou pastelkou a drobným velikonočním překvapením. Jak milé.
Není to jen ….. „oni tam něco vyrábějí, nějaké velikonoční cosi“…….. ne, tak to opravdu není.
Při kreativní činnosti využíváte jak paměť, tak i kognitivní (např. exekutivní) dovednosti. Abyste mohli něco rukama vytvořit, musíte mít zapojenou pracovní paměť k zapamatování si pracovního postupu, musíte si umět činnost naplánovat časově i funkčně, musíte pochopit, že vyrábíte něco s nějakým cílem (jak má objekt na konci vypadat) apod. A víte co, když ještě navíc senior tvoří dárky pro radost jiným, vyvolá to v něm pocit potřebnosti a sounáležitosti. A TO JE PROSTĚ TO NEJVÍC.
Tenhle pocit a celkovou aktivizační péči Jana klientům v práci nezajišťuje sama. Je v týmové spolupráci s dalšími kolegyněmi a jako celek jsou součástí velkého týmu Oblastní charity Trutnov.
Děkuji čtenářům za pozornost. Pokud můžete, podpořte paní Janu v komentářích a podělte se i vy s námi o vlastní zkušenosti.
Ať se daří!
Vaše Mona