Jak nastavit „hlavu“ klientů na hodinu tréninku paměti a kognice?
Nápad mohou využít nejen lektoři a aktivizační pracovníci, ale také vy všichni, kteří pečujete o své blízké, seniory nebo pacienty.
Tak jako je nutné naše tělo před tělesným cvičením „rozehřát“ rozcvičkou, tak i náš mozek potřebuje na začátku tréninku zaktivizovat. Pak se klientům lépe pracuje a plní zadané úkoly.
Inspirujte se námětem na kognitivní rozcvičku:
Hlavní pointou následujícího cvičení je udělat notoricky známou činnost jinak, než je zvykem.
Proč?
Protože některé činnosti má náš mozek tak ZAUTOMATIZOVANÉ, že nevytváří během jejich realizace prospěšnou MOZKOVOU AKTIVITU.
Pojďme to změnit a zkusme následující cvičení.
Na úvod nechte klienty napsat jejich jméno na kousek papíru. Zdůrazněte jim, že je pro nás obvyklé psát ZLEVA DOPRAVA, avšak tentokrát budeme psát jinak.
A to kupříkladu takto:
Příklad č. 1
Dejte klientům nový kousek papíru a vyzvěte je, aby tentokrát své jméno napsali ZPRAVA DOLEVA.
Aby úkol mohli uskutečnit, musí se najednou mozek zmobilizovat a začít se více soustředit na nezvyklé psaní. Dochází k vyšší aktivitě kognice (kliknutím na odkaz najdete blogový příspěvek k tématu kognice/kognitivní funkce – jinak můžete číst dál).
Napsat vlastní jméno může být pro někoho jednoduché (jsou velké rozdíly v kognitivních schopnostech u aktivních seniorů a seniorů ve vysokém věku). Pokud naznáte, že vaši trénující jsou natolik šikovní a zvládnou o trochu náročnější úkol, vyzvěte je k napsaní celé věty. Například:
Příklad č. 2
Vyzkoušejte také další variantu tohoto cvičení. Ať se klienti pokusí napsat své jméno ZCADLOVĚ OTOČENÉ.
Pokud zadáte napsat rovnou celou větu zrcadlově otočenou, bude úkol více náročnější než ten předchozí.
Příklad č. 3
Poslední varianta cvičení může být také docela zajímavá. A pokud použijete do kognitivní rozcvičky všechny tři varianty, zcela jistě klientům zamotáte hlavu (pozor – zvažte nakolik náročné uděláte cvičení seniorům ve vysokém věku či s lehkým kognitivním deficitem).
Tentokrát napište jméno tradičně, jen postupně ZRCADLOVĚ OTÁČEJTE KÁŽDÉ JEDNOTLIVÉ PÍSMENO ZVLÁŠŤ.
Pokud se někdo jmenuje například IVO HÁMA, tak k výrazné změně ve psaní jména nedojde. V takovém případě můžete klientovi zadat jméno jiné. Nebo zkuste rovnou celou větu.
Celé cvičení můžete ještě zpestřit zajímavými a vtipnými větami, které klienti musí vymyslet, napsat v 1., 2. nebo 3. variantě, a pak si vzájemně, pokud možno bezchybně, mezi sebou přečíst. Potom se nám z rozcvičky stane docela prima aktivita pro vaše procvičování paměti a kognice.
S touto aktivizací mám dobrou zkušenost, a proto se o ní na těchto řádkách ráda s vámi dělím. Snad i vám bude přínosnou inspirací.
Napište, ozvěte se a podělte se zase o zkušenost vaši.
Ať se daří. Vaše Mona